10.04.2018

Už aj Rajo kŕmi Alina!

Jedného dňa na Zemi stroskotal malý mimozemšťan menom Alino. Po dlhej ceste bol veľmi hladný. Našťastie deti, ktoré Alina našli a skamarátili sa s ním, rýchlo prišli na to, čo mu chutí – Alino sa živí hliníkom. A tak mu začali nosiť všetok hliník, ktorý doma našli – viečka z jogurtov, plechovky či konzervy. Alino deťom vysvetlil, že keď poje všetok hliníkový odpad, pomôže našej planéte. Rajo sa mu v tom rozhodlo pomôcť, pretože táto slovenská spoločnosť sa stará nielen o rodinu, ale aj o našu Zem.

Do projektu sa každým rokom zapája stále viac škôl, ktoré sa snažia pomôcť Alinovi a jeho kamarátom. Z hliníkových obalov vyrábajú chutné halušky, guľky, pagáčiky či placky, ktoré vie Alino recyklovať. Od začiatku projektu sa deťom a ich rodičom vo vybraných školách v Žilinskom kraji podarilo vyzbierať neuveriteľných 14,5 tony hliníka!

snimka-obrazovky-2018-04-10-o-19-06-55-original

Tento rok sa aj najväčšia mliekarenská spoločnosť na Slovensku Rajo rozhodla, že pomôže nakŕmiť Alina a taktiež prispeje k záchrane našej planéty. A nie je sama. „Nedávno som sa dopočul o Alinovi, ktorému vraj veľmi chutia obaly z hliníka. Hneď na úvod vás musím pochváliť, pretože za minulý rok ste ich vyzbierali naozaj obdivuhodné množstvo. Svojím vlastným pričinením ste tak pomohli našej Zemi, o ktorú sa musíme starať najlepšie, ako sa dá. Tento rok pôjdeme do toho spolu a verím, že sa nám podarí Alina nakŕmiť ešte väčšími porciami ako naposledy,“ prihovára sa všetkým uvedomelým deťom a rodinám slovenský cyklistický hrdina Peter Sagan.

snimka-obrazovky-2018-04-10-o-19-10-03-original

Medzi ďalších ambasádorov projektu, ktorí chápu, aké dôležité je starať sa o našu planétu a jej budúcnosť, patria spisovatelia Daniel Hevier či Evita Urbaníková, speváci Miro Jaroš a Tomáš Bezdeda aj futbalista Marek Hamšík. K týmto osobnostiam sa pridali tisíce detí zo Žilinského kraja, ktoré aj s podporou základných škôl separujú hliníkový odpad už 5 rokov. Tento zvyk si osvojili aj v mnohých domácnostiach, vďaka čomu sa v minulom roku do ovzdušia nedostalo takmer 218 ton škodlivého oxidu uhličitého.

Ak sa chcete o projekte, ktorý zastrešuje nezisková organizácia Alino, n. o., dozvedieť viac, môžete si o ňom prečítať na stránke www.prealina.sk . Jeho cieľom je vytvárať vzťah k životnému prostrediu a budovať environmentálne návyky u detí. Pre celý projekt je veľmi dôležitá spolupráca rodiny, ale aj riaditeľov a učiteľov základných škôl a ich správne usmerňovanie a motivovanie žiakov.