Novinky

Probiotiká, každodenní pomocníci pre naše zdravie


Udržujte svoj organizmus v rovnováhe vďaka probiotickým kultúram.

V čom spočíva prínos probiotík pre naše zdravie?

Spýtali sme sa MUDr. Petra Minárika, odborníka na výživu a zdravý životný štýl.

 

Čo sú probiotiká?

Probiotické kultúry alebo „probiotiká“ sú živé mikroorganizmy. Ide zväčša o baktérie s priaznivým vplyvom na naše zdravie. Kyslé mliečne výrobky (acidofilné mlieko, jogurtový nápoj, jogurt) s obsahom probiotických kultúr nazývame tiež probiotické potraviny. Patria k tzv. funkčným potravinám, ktoré okrem nasýtenia a základných nutričných vlastností majú pri pravidelnom a dostatočnom príjme dokázateľne pozitívne zdravotné účinky. Napríklad jogurty a jogurtové nápoje PROBIA obsahujú jedinečnú probiotickú kultúru Bifidobacterium longum BB536, ktorá je prirodzená ľudskému organizmu.

Máme probiotiká užívať vo forme obohatených potravín alebo doplnkov výživy?

Jednou zo základných požiadaviek zdravej výživy je, aby samotná výživa dodala telu všetky látky nevyhnutné pre jeho zdravý vývoj. Obe formy probiotických výrobkov – probiotické potraviny i probiotické výživové doplnky, majú pre človeka svoj význam. Potraviny konzumujeme skôr preventívne, aby sme predišli chorobám. Doplnky možno využiť ako pomocné prostriedky pri liečbe rôznych porúch a chorôb, kedy z rôznych dôvodov nie je zaistený dostatok jedla (napr. nechutenstvo u starých ľudí). Samozrejme, oba spôsoby možno využívať rovnako v prevencii, ako aj pri podpore liečby.

Ako súvisí naše zdravie s konzumáciou probiotík?

Dlhodobý nedostatok zdravej črevnej mikroflóry narúša rovnováhu organizmu a spôsobuje poruchy trávenia. Ide predovšetkým o hnačky a nadúvanie. Dlhodobo znížená črevná imunita môže viesť k výskytu črevných zápalových ochorení, k rakovine hrubého čreva a konečníka. Probiotické kultúry toto riziko znižujú. Podporujú nielen črevnú mikroflóru, ale stimulujú aj celkovú imunitu. Navyše oslabujú alergické reakcie a sú nápomocné pri liečbe alergických ochorení.

 

Súbory na stiahnutie